Kireçte Kabak Tatlısı Tarifi

Kireçte Kabak Tatlısı Tarifi

Yazar: onur Okunma Sayısı: 32213

Kireçte Kabak Tatlısı Tarifi:

Pek çok farklı şekilde yapılan kabak tatlısını bu kez Antakya Usulü olan Kireçte Kabak Tatlısı tarifini uygulayarak pişirmeye ne dersiniz? Kireçte kabak tatlısının özelliği kabaklarının dışının sert içinin yumuşak olması ve kabakların dağılmadan pişmesidir.

Bu yöntem diğer dağılan meyveli tatlılarda da kullanılmaktadır. Hazırsanız malzemeleri sayalım!

Malzemeler:

Kireçte Kabak Tatlısı için ihtiyacımız olan malzemeler;

·         1 kilo kadar balkabağı

  • 925 gram toz şeker
  • 1 litreden 1 bardak fazla su
  • 2,5 gram limon tuzu

Kireçte bekletmek için:

  • 300 gr. sönmemiş kireç

·         15 bardak su

Hazırlanışı:

İlk olarak kabakları bekleteceğimiz, terbiye edeceğimiz kireçli suyu hazırlayın. Sönmemiş kirecinizi kapaklı büyük bir kap içerisine en az 2 saat önceden alarak 15 bardak suyu ilave edin, kirecinizi çözün.

Ardından kabaklarınızı soyarak yemek zevkinize göre kabakları daha sert seviyorsanız ince, daha yumuşakça seviyorsanız kalınca doğrayın. Ardından kireç çözeltisi yaptığınız bulandırıp karıştırmadan durulan suyu başka bir kaba süzün. Zevkinize uygun doğradığınız kabakları durulmuş suyu döktüğünüz kaba alın.

Kabakların suda yüzmeden örtülmesi için üzerlerine tabak gibi bir ağırlık koyun. Kabakları en az yarım gün bu suda bekletin. Ne kadar sert bir kabak istiyorsanız süreyi o kadar uzatın. Kabakları yeterli bekletmenin ardından iyice yıkayın ve bir saat kadar temiz suya yatırın. Kabaklar temiz suda dinlenirken bir tencerede suyu ve toz şekeri eriterek 5 dakika kadar kaynatın ve serinlemeye bırakın.

Ardından kabakları son kez yıkayıp durultarak ılık şerbet tenceresine ilave edin. Tencereyi yeniden ocağa alarak, tencereyi karıştırarak kaynatın. Kaynama başlayınca altını kısın ve bu vaziyette 2 saat kadar pişirin.

Bu işlem sırasında şeffaf kabaklar ile karşılaşacaksınız. Ateşi biraz yükselterek kıvamını yoğunlaştırın ve limon tuzunu ekleyin. Kabak tatlısı hazır. İsterseniz bir kavanozda muhafaza edebilirsiniz, tıpkı reçel gibi. Afiyet olsun!


Kabak Tatlısı Satın Almak için Tıklayın.

Benzer Konular
Yorumlar
Yorum Yap