web
analytics
Bergamut (Kebbet) Reçeli Tarifi

Bergamut (Kebbet) Reçeli Tarifi

Yazar: onur Okunma Sayısı: 2154

Bergamot, doğu akdeniz de özelliklede Hatay’da yetişmesiyle ünlü eşsiz kokuya ve tada sahip turunçgillerden biridir. Genellikle çaylarda aroma olarak kullanılan ve Hatay’da kebbet adı verilen bergamot en çok da reçel olarak yöresel halk tarafından bilinmektedir. Bergamut (Kebbet) Reçeli Tarifi, Hatay’a özgü bir tarif olmasının yanında tüm ülkede tanınmış enfes lezzetlerden biridir. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan bergamot reçeli oldukça da sağlıklıdır.

Malzemeler

Bergamut (kebbet) reçeli tarifi için gerekli olan malzemeler:

·         1,5 kg toz şeker

·         5 adet kebbet

·         Yarım limon

Malzemeler aynı oranlarda artırılarak daha fazla reçel yapılabilir. Ayrıca şeker miktarı zevke göre artırılıp azaltılabilir. Orta şeker olarak ayarlanan bu tarifte, kebbetin cinsine göre acımsı bir tat ağır basıyor ise şeker miktarının artırılması önerilebilir.

Hazırlanışı

Bergamotun dışındaki kabuk ince bir tabaka halinde soyulur. Daha sonra ortadan ikiye ayrılan bergamotun içerisindeki meyve kısımları alınarak sadece kabuk kalması sağlanır. Bergamotun iç kabukları ince uzun olacak şekilde ( kibrit kutusu ölçülerinde) doğranır.  Bergamotun acısının alınması için acı gidene kadar suda haşlanır. Haşlanan bergamotların suyu süzülür ve normal ısıdaki bir suya konulur. Gece boyunca bu suda bekletilebileceği gibi acısı fazla ise aralarda suyu da değiştirilebilir. Ertesi gün geniş bir tencere içerisine su ve şeker alınarak kaynatılır.

Şeker yoğun bir kıvam almadan önceki gün suda bıraktığınız bergamotları süzerek şekerli suya koyun. Reçel kıvamına gelen karışımın içerisine yarım limon sıkılır. Reçel 5 dk kadar kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Daha sonra temiz kavanozlara alarak reçellerinizi uzun süre koruyabilirsiniz. Bunun için reçeller sıcak halde kavanozlara konulmalıdırlar. Daha sonra ağzı kapatılmış sıcak kavanozlar ters çevrilerek soğumaları beklenir. Soğuduklarında servise ve saklanmaya hazır hale getirilerek uzun süre kullanılabilirler.

Benzer Konular
Yorumlar
Yorum Yap